GoPro üretimini Çin’den çekiyor

0

Trump’ın Çin’e açtığı ticaret savaşı ilk zaferlerini kazanmaya başlıyor. ABD’li kamera üreticisi GoPro, ABD’de sattığı kameraların ağır gümrük vergisinden etkilenmemesi için üretimini Çin’den çıkarmaya karar verdi.

Gümrük vergisi ağır

Dev firmaların ucuz iş gücü nedeniyle Çin’i üretim merkezi olarak kullanmasına rağmen ABD’nin getirdiği ek gümrük vergileri nedeniyle bu ürünlerin ABD’deki maliyet avantajı ortadan kalkınca şimdi şirketler üretimlerini Çin’den çekme konusunu tartışmaya başladılar.

Her ne kadar ABD ve Çin arasında üç aylık “ateş kes” ilan edilse de sürenin sonunda Trump’ın gümrük vergisini sert şekilde uygulamaya niyetli olması da GoPro’nun kararında etkili oldu.

Öte yandan 2019 yazına kadar üretimini Çin’den çıkarmış olacak GoPro’nun üretim için hangi ülkeye gideceği şimdilik belirsiz görünüyor.

Trump ise ABD’li şirketleri özellikle Çin’deki üretimlerini kapatıp fabrikalarını ABD’ye taşımaları ve ABD vatandaşlarına iş imkanı sağlamaları için sıkıştırıyor. Bu politika, Trump’ın seçim kampanyasında da verdiği sözdü.