Görme engelliler İstanbul Film Festivali’nde Turkcell Hayal Ortağım ile filmleri dinleyebiliyor

0

Görme engelliler bu yıl 38. defa düzenlenen İstanbul Film Festivali’nde 20 filmin sesli betimlemesini dinleyebilecek. Görme engelli seyirciler bu filmlere Turkcell Hayal Ortağım uygulamasında yer alan Cepten Sesli Betimleme teknolojisiyle erişebilecek. Turkcell’in Young Guru Academy işbirliği ile ve Sesli Betimleme Derneği’nin destekleriyle gerçekleştirdiği uygulama, filmlerdeki çevre, mekân, kişi ya da nesneye ait özelliklerin ve diyalogsuz sahnelerin sesle tanımlanmasına olanak sağlıyor.

Hayal Ortağım’daki uygulamalar ücretsiz

Görme engelliler kullanıcılar Millî Kütüphane’nin binlerce kitaplık arşivine, Anadolu Ajansı’nın sağlamış olduğu güncel haberlere, köşe yazılarının güncel yazılarına, görme engelliler için özel hazırlanmış sesli eğitimlere ve bilgi servislerine Hayal Ortağım uygulamasından ücretsiz ulaşabiliyor. Uygulama içindeki içerikleri dinlerken tüketilen veri kullanımının ücretsiz olduğunu not edelim. Google Play’deki verilere göre, uygulama 10 binden fazla indirildi. App Store için indirilme verisi mevcut değil.

İstanbul Film Festivali, 5 Nisan’da başladı ve 16 Nisan’a kadar devam edecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>