Görsel cevap verebilen yapay zeka geliştirildi

0

Görsel cevap

Görsel cevap verebilme yeteneğine sahip yapay zeka ile inovatif bir çalışmaya imza atıldı. Görsel cevap yeteneği ile yeni yapay zeka, karşıdaki kişiye kanıt sunabiliyor.

Görsel cevap neden önemli?

Yapay zeka sistemleri, genel olarak sorulan soruları kendi algoritması içinde değerlendirerek cevap verme veya karşılaştığı görüntüleri yorumlama temelindedir. Cornell Üniversitesi’nde yapay zeka (AI) alanında çalışan bir ekip, sadece sorulara cevap vermekle kalmayıp aynı zamanda görsel bir açıklama da veren bir yapay zeka programı geliştirdi. Yapay zeka algoritması kendi algoritması ile multimodal açıklamalar geliştirmekte ve oluşturduğu görsel ile bir nevi kanıt sunmakta.

Görsel alanda yapılan yapay zeka çalışmaları genellikle görseli yorumlama üzerine kurulu olduğu için inovatif bir yaklaşım içeren bu çalışma oldukça önemli. Böylelikle unimodal modellerin getirdiği sınırlamalar aşılabiliyor. Yapay zeka, sorulan sorulara görüntülü cevap verebilmenin yanı sıra betimlenen bir etkinliğin de görüntüsünü sunabiliyor.

Daha önce yazıyla cevap verebilen ve yazıyla tanımlama yapabilen yapay zeka sistemleri geliştirilmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>