Görüntü oluşturan yapay zeka geliştirildi

0

Görüntü oluşturan yapay zeka programı girilen metni betimleyerek istenilen görünütüyü hazırlayabiliyor. Görüntü oluşturan program fotoğrafçılık ve kroki asistanlığı gibi çeşitli görevleri yerine getirebilir.

Görüntü oluşturan AttnGAN

Microsoft araştırmacıları, metin açıklamalarını kullanarak sıfırdan görüntü oluşturabilen bir yapay zeka görüntü programı geliştirdi. AttnGAN olarak adlandırılan program, hangi görüntülerin hangi kelimelerle ilişkili olduğunu biliyor. Resim ve altyazı birleştirmesi yapabiliyor. Örneğin, araştırmacılar “bu kuş yeşil taçlı siyah primerleri ve beyaz bir karnı var” şeklinde bir metin girildiğinde, yapay zeka programı aşağıdaki görseli oluşturmayı başardı.

Araştırmacılar bu yapay zeka programının fotoğrafçıların resim düzenleme sürecini iyileştirebileceğini veya sanatçılar için kroki asistanlığı yapabileceğini söylüyor. Ayrıca yeni görüntü oluşturucunun öncekilere oranla üç kat doğrulukta çalıştığı belirtiliyor.

Google ve Microsoft gibi teknoloji şirketleri, makine öğrenimi ve yapay zekanın sınırlarını zorlayarak günlük hayatımıza dokunmaya devam ediyor.

Görüntü oluşturan

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>