Görüntülü toplantılar yaratıcı fikirleri engelliyor

Görüntülü toplantılar yaratıcı fikirler
Görüntülü toplantılar yaratıcı fikirler

Kolombiya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, görüntülü aramaların yüz yüze toplantılara kıyasla yaratıcı fikirlerin üretimini azalttığını gösteriyor.

Nature’da yayınlanan çalışma, 1.500 kişiyi bir video görüşmesi üzerinden veya yüz yüze rastgele eşleştirmeyi ve onlardan yeni ürün fikirleri bulmalarını ve gelecekteki bir ürün yeniliği olarak sunmak üzere birini seçmeyi içeriyordu. Araştırmanın yazarları Melanie Brucks ve Jonathan Levay, deneyin yüz yüze çiftlerin sanal olarak tanışanlara kıyasla daha fazla fikir ve daha yaratıcı fikir ürettiğini gösterdiğini buldu.

Ancak, hangi fikrin öne sürüleceğini seçmeye gelince, sonuçlar her iki grubun da eşit derecede etkili olduğunu gösterdi. Çalışma, yazarların göz izleme verilerini kullanarak, sanal ortakların odanın etrafına bakmak yerine doğrudan birbirlerine bakarak daha fazla zaman harcadıklarına dikkat çekti.

Yazarlara göre bulgular, insanlar bilgisayar kullandıklarında görsel odağın daraldığını ve bunun da bilişsel odaklarını sınırladığını gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz