GozNym siber saldırı grubuna ceza!

0

GozNym siber saldırı

ABD ve Gürcistan ortaklığında yürütülen operasyonla GozNym siber saldırı grubu lideri yakalandı. Gruptaki hacklerlara ceza yağdı.

GozNym siber saldırı grubuna ceza yağdı

Günümüzde siber saldırıların faturası, şirketler için çok ağır olabiliyor. GozNym isimli bir saldırı grubu, son zamanlarda birçok saldırı gerçekleştirmişti.

Çok uluslu kişilerde oluşan bu saldırganlar, yaklaşık 41 bin kullanıcıyı olumsuz etkileyerek 100 milyon dolar değerinde zarara uğratmıştı. 2016 yılında çökertilen grubun lideri Krasimir Nikolov da yakalanmıştı. Krasimir Nikolov, 39 ay kamuya faydalı bir işte çalışmakla cezalandırıldı.

ABD ve Gürcistan ortaklığıyla gerçekleştirilen bu operasyonda, en büyük siber saldırı gruplarından biri etkisiz hale getirilmiş oldu. Nikolov’un 39 aylık cezasının dolmasının ardından, ABD’den sınır dışı edileceği de belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>