Techinside Google News
Techinside Google News

GPT-4: Nedir ve nasıl çalışır?

GPT-4, OpenAI'nin en son ve çok yönlü modeli ve hem metin hem de grafik girdilerinden metin üretiliyor. OpenAI, ChatGPT ve Dall-E'nin arkasındaki şirket olan ve birincil araştırma odağı olan bir yapay zekadır. 
- Advertisement -

GPT-4, OpenAI’nin en son ve çok yönlü modeli ve hem metin hem de grafik girdilerinden metin üretiliyor. OpenAI, ChatGPT ve Dall-E’nin arkasındaki şirket olan ve birincil araştırma odağı olan bir yapay zekadır. Bugün, özellikle GPT’den, ne yaptığından ve ChatGPT, Bing Chat ve Google Bard’ı da içeren büyüyen bir sektöre nasıl katkıda bulunduğundan bahsedeceğiz. GPT, Generative Pre-Trained Transformer’ın kısaltmasıdır ve GPT-4, dördüncü tekrarıdır. Bunun ne anlama geldiğini anlamak için her bileşeni ayrı ayrı incelememiz gerekiyor.

Üretken: Metin üretiyor.

Önceden Eğitilmiş: Bir model, kalıpları bulmak veya tahminler yapmak için büyük bir veri kümesi üzerinde eğitiliyor.

Transformer : Bağlamı da öğrenebilen sıralı verilerdeki (cümledeki kelimeler gibi) ilişkileri izleyebilen bir model.

Özünde, büyük miktarda veriyi inceleyerek metnin nasıl oluştuğunu öğrenerek ve ardından mantıklı olduğunu bildikleri yoluyla istemlere dayalı olarak bunları bir araya getirerek metin üretebilen bir yazılımdır.

GPT-4 ne için kullanılabilir

GPT-4 yalnızca dil modelidir ve ChatGPT veya Bing Chat gibi hizmetlerle eşanlamlı değildir. Sonuç olarak, halihazırda var olan ve halen geliştirilmekte olan birçok sisteme uygulanabiliyor. Müşteri destek hatlarından makine çevirisine kadar metin kullanan her şey GPT-4’ten yararlanabiliyor. GPT-4’ün nasıl çalıştığını (ve OpenAI tarafından yazıldığını) özetleyen teknik makalede, yazarlar ayrıca GPT-4’ün makaleyi kopyalamalarına, metni özetlemelerine ve LaTeX biçimlendirmelerini iyileştirmelerine yardımcı olduğunu belirtiyor.

Şu anda GPT-4, hem Bing Chat’i hem de yalnızca ChatGPT Plus aboneliğiyle erişilebilen ChatGPT sürümünü destekliyor. Ayrıca bir Duolingo Max aboneliği ile de erişilebilir. GPT-4’ün birçok endüstride korkutucu bir olasılık olmasının nedeni, bir komut verildiğinde ne kadar çok şey yapabildiğinden kaynaklanmaktadır. Ona gerçek sorular sormak, genellikle size gerçek yanıtlar verir, ancak yine de onu bir kılavuz olarak kullanmalı ve size verdiği bilgileri kontrol etmelisiniz.

GPT-4’ün üstün olduğu şey, akıl yürütme yetenekleridir. Bir toplantı planlamanız gerekiyorsa ve birden çok kişi tarafından müsaitlik sağlanıyorsa, GPT-4’e uygun saatleri vererek herkes için uygun olan saatleri bulmasını sağlayabilirsiniz. Bu, insanların temelde sonsuza kadar kendi başlarına yapabildikleri basit bir görevdir, ancak GPT-4’ün akıl yürütme ve mantıksal yeteneklerini gösteriyor.

Diğerleri de GPT’yi bir erişilebilirlik aracı olarak kullanıyor. Disleksisi olan kişiler, e-posta yazmalarına veya mevcut yazılı içeriklerini düzeltmelerine yardımcı olması için kullanabiliyor.

GPT-4’ün sınırlamaları nelerdir?

GPT-4 yanılmaz değildir. Aslında, OpenAI bile GPT-4’ün bazen yanlış bilgi ürettiğini söylemenin bir yolu olan “halüsinasyonlardan” muzdarip olduğunu belirtiliyor. Ayrıca, “GPT-4’ün çıktılarını kullanırken, özellikle güvenilirliğin önemli olduğu bağlamlarda dikkatli olunması gerektiğini” söyleniyor.

OpenAI, kullanıcıların yetenekleri için GPT-4’e aşırı güvenebilecekleri konusunda sessiz değildir. Teknik makale ayrıntılarıyla belirtildiği gibi, GPT-4 “gerçekleri uydurma, yanlış bilgileri ikiye katlama ve görevleri yanlış gerçekleştirme eğilimini sürdürüyor.” Yetkili bir ton ve diğer bazı alanlarda geliştirilmiş doğruluk sayesinde, bunları önceki GPT modellerinden daha inandırıcı ve inandırıcı kalırken yaptığını belirtmeye devam ediyor. Üstelik GPT-4, sosyal önyargıları ve dünya görüşlerini güçlendirerek önyargıları artırabilir ve klişeleri sürdürebilir.

GPT’nin geleceği nedir?

OpenAI, dağıtımını takiben daha fazla sorun belirlendikçe GPT-4’ü yinelemeyi ve geliştirmeyi planlıyor ve şirketin halihazırda atmayı taahhüt ettiği birkaç adım var. Bunlar şunları içerir:

Model sisteminde hafifletme katmanlarını benimseyin: Yapay zeka modelleri daha yetenekli hale geldikçe ve birden çok sektörde daha fazla benimsendikçe, birden çok savunma hattına duyulan ihtiyaç kritik hale gelir.

Gerçek dünyadaki kullanımı göz önünde bulundurarak değerlendirmeler, hafifletmeler ve yaklaşım geliştirme oluşturun: Kullanıcıların kim olduğunu ve bu araçların ne için kullanılacağını öğrenmek, yapılabilecek olası zararları azaltmak açısından hayati önem taşır. Bu araçları ve gerçek dünyadaki güvenlik açıklarını devreye alırken insan unsurunu hesaba katmak özellikle önemlidir.

Güvenlik değerlendirmelerinin acil riskleri kapsadığından emin olun: Modellerin kapasitesi arttıkça, karmaşık etkileşimlere ve öngörülemeyen risklere hazırlanmak önemlidir.

Öngörülemeyen yetenek sıçramalarını planlayın: Yapay zeka çok hızlı hareket eden bir endüstri olduğundan ve eğitilmiş bir yapay zeka modelinin “zihninde” olup biten her şeyi tam olarak anlamamız gerekmediğinden, küçük değişiklikler yanlışlıkla yetenek sıçramalarına yol açabilir. Bunun hesabı sorulmalı.

Basitçe söylemek gerekirse OpenAI, teknolojiyi geliştirmek için GPT-4’ü geliştirmeye devam ediyor. Pek çok uygulamada faydalı olma potansiyeline sahiptir, ancak mükemmel değildir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir