Grafen kaplı uçak tanıtıldı

Grafen kaplı uçak

Grafen kaplı uçak ile havacılık sektöründe yeni bir döneme giriliyor. Daha sağlam ve daha hafif yapısı ile hem güvenlik hem de enerji verimliliği sağlayacak.

Grafen kaplı uçak ile yeni nesil havacılık

Grafen, sahip olduğu benzersiz özellikleriyle günümüz ve geleceğin en önemli malzemeleri arasında yer alıyor. Elektrik ve ısıyı iyi iletmesinin yanı sıra hafif ve dayanıklı olması sayesinde birçok sektörde kullanım potansiyeline sahip. Bunlardan en önemlisi de havacılık sektörü. Central Lancashire Üniversitesi, dünyanın grafen kaplı ilk uçağını geliştirerek, bu alanda önemli bir adım attı.

Juno isimli uçak, Farnborough Havacılık Fuarı’nda sergilendi. 3,5 metre uzunluğunda olan uçağın üretiminde, kısmen 3D baskılı parçalar kullanıldı. Ayrıca grafen bazlı pil kullanılarak da şarj-deşarj döngüsü daha verimli hale getirilmiş. 3,5 metre uzunluğunda olan uçak, grafen kaplı olması nedeniyle dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Grafen kaplamasıyla ile daha hafif ve dayanıklı bir yapı kazanan uçak, güvenli ve verimli uçuş sağlıyor. Ayrıca grafenin yüksek ısıl özellikleri sayesinde buzlanma ihtimalini azaltıyor. Yıldırım düşme gibi durumlarda ise enerjinin yüzey boyunca dağılmasını sağlayarak, etkiyi azaltıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz