Techinside Google News
Techinside Google News

Greenpeace projesinde Apple, Facebook ve Google ne kadar iyi?

Greenpeace ile masaya oturarak çevreye karşı sorumlu bir şekilde hareket edeceklerinin sözünü veren üç marka; Apple, Facebook ve Google için yeni bir rapor yayınlandı. Greenpeace tarafından yayınlanan raporda, en çevreci ve yeşil firmanın Apple olduğu görüldü.

Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde de sıralamada birinci olmayı başaran Apple, 3. Yıl da bu ödülü alarak Greenpeace projesinin en önemli markalarından birisi olmayı başardı. Yapılan araştırma ve testler sonrasında Apple için A sınıfı derece verilirken firmanın yüzde 83’lük temiz enerji puanı sıralamada ilk sıraya taşımaya yetti.

- Advertisement -

Facebook ve Google’ın aldığı puanlar ise Apple’a çok yaklaşamadı. Sırasıyla yüzde 67 ve yüzde 56’lık puanlar almayı başaran bu markalar, sıralamada yine de üstlerde yer almayı başardı.

Greenpeace Raporu Dikkat Çekiyor

Greenpeace raporunda yer alan rakamların yanı sıra çevre konusunda dikkat çekilmesi adına da önemseniyor. Öyle ki yayınlanan raporlar farklı dillere çevrilerek pek çok ülke basınında yer bulurken gönüllü çevre kuruluşu böylece çevre çalışmalarını geniş kitlelere duyurma fırsatı elde ediyor.

Greenpeace tarafından hazırlanan raporda, markaların farklı kriterlere göre aldığı oranlar şöyle;

Sıralamalarda Tencent, Baidu, Oracle ve Alibaba gibi markaların çok zayıf puanlar alması gözden kaçmıyor. Greenpeace’in temiz enerji endeksi, şirketlerin yenilenebilir kaynaklardan ne kadar yararlandığı, temiz enerji tüketimini halka açık hale getirme isteklilikleri ve veri merkezlerinde yenilenebilir enerjiye yer verme sözleri gibi kriterleri de barındırıyor. Bu açıdan markalar farklı kriterlere göre incelenerek kapsamlı rapora hazırlanıyor.

Doğu Markaları Gelişmelere Ayak Uyduramıyor!

Doğu ve Batı ayrımının net bir şekilde görülebildiği raporda, resmi açıklamalar da verileri destekliyor. Greenpeace Doğu Asya İklim ve Enerji Enstitüsü Kıdemli İklim ve Enerji Kampanyacısı Jude Lee, yaptığı açıklamada, Doğu Asya internet şirketlerinin, özellikle dünyada pazarlarına açıldıkça yüzde 100 yenilenebilir enerji taahhüt etme çizgisinden uzaklaştığı ve bu konuda iyi bir yolda ilerlemediğini söyledi. Bu da listede bu markaların neden gerilerde kaldığının en iyi açıklaması olarak kayıtlara geçti.

Şu ana kadar çevre kuruluşuna 20 teknoloji devi % 100 yenilenebilir enerji sağlama konusunda söz vermiş olsa da çalışmaların yavaş ilerlemesi ve dönüşümün hızlı bir şekilde yapılamaması bu konuda başarının geç geleceğini gösteriyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir