GSM şirketi abonelerini soymuş!

1

ABD’nin en büyük telekom operatörlerinden birine karşı açılan dava, dünya çapında yeni bir tartışmayı gündeme getirebilir. Amerika’nın en büyük 500 şirketi arasında yer alan GSM operatörü CenturyLink’in eski bir çalışanı, şirketin çalışanlarının kullanıcıların hesaplarına, onlar farkında olmadan, abonelik servisleri eklediklerini ve bu sayede müşterilerin cebinden her ay fazladan milyonlarca dolar çektiklerini iddia ederek şirket aleyhine dava açtı.

Heidi Heiser, işten atıldığı için intikam aldığı izlenimi uyandırsa da dile getirdiği iddialar çok ciddi. Ekim 2016’da işten kovulmasından hemen önce, şirketin abonelerin hesaplarına izinsiz olarak ücretli servisleri eklediğini rapor ettiğini bildiren Heidi Heiser, bu konuyu açığa çıkardığı için kovulduğunu da vurguluyor.

1 dolarlık ücreti kimse önemsemez

Heiser, çoğu müşterinin fiyatı 1 doları bile bulmayan bu küçük ücretli servislere abone olduklarının farkında bile olmadığını belirtirken, bu sayede şirketin kazancını milyonlarca dolar artırdığının altını çiziyor. İstenmeyen aboneliklerin farkına varan müşterilerin ise forumlarda öfke dolu yorumlar yaptığını, şirketin ise bu konunun büyümesine izin vermeden, şikayet eden müşterinin hesabından ücretli abonelikleri kaldırdığını ifade eden Heidi Heiser, müşterileri bu şekilde soymanın sistematik bir iş prosedürü haline geldiğinin altını çiziyor. Durumu bildirdiği yöneticilerin ise kendisine “sessiz kalmasını” salık verdiğini anlatıyor.

CenturyLink ise bu dava açılana kadar bu iddiaların farkında olmadıklarını açıklarken ABD’de olay daha önce yaşanan Wells Fargo dolandırıcılığını benzetildi. San Francisco merkezli global bir banka olan Wells Fargo, tamamen yöneticilerin kontrolünde bilinçli bir operasyonla, gerçek müşterilerinin adına ama onların haberi olmaksızın 2 milyon sahte banka hesabı açıp ardından bu hesaplara kredi kartları çıkararak, şirketin finansal tablolarını olumlu göstermeye çalışmışlardı. Skandalın ortaya çıkmasından sonraysa bankanın CEO’su ve 5800 çalışanı işten kovulmuş, adlarına kredi kartı çıkartılan ve far ettirmeden hesaplarından kredi kartı ücretleri kesilen iki milyon müşteri için 185 milyon tazminat ödemesi yapılmıştı.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>