Günde kaç saatimizi telefonda geçiriyoruz?

0

Telefon ekranları, insanların zamanını harcadığı önemli bir mecraya dönüştü. Öyle ki, artık telefonla geçirilen zaman, televizyon izlemek için harcanan zamanla yarışmaya başladı.

ABD’de araştırma firması Flurry’nin, ABD vatandaşları arasında yaptığı araştırmaya göre, kullanıcıların telefon ekranı karşısında bir günde geçirdiği zaman 5 saate ulaşmış durumda.

Bu değerin, yıldan yıla %69 oranında artması da ayrıca dikkat çeken bir değer. Yani önümüzdeki yıl insanların mobil cihazlar önünde geçireceği zamanın, günde 8-9 saate ulaşması bekleniyor ki, bu da uyku dışında yaşanan zamanın yarısı anlamına geliyor.

Öte yandan, kullanıcıların mobil tarayıcıları kullanma oranının düştüğü de gözleniyor. 2013’ün ilk çeyreğinde kullanıcıların %20’si mobil tarayıcıları kullanırken 2015’in son çeyreğinde bu oran %9’a düştü. Bir yıl sonra, 2016’nın dördüncü çeyreğinde ise aynı oran %8 olarak tespit edildi. Dolayısıyla, mobil cihazların internette sörf yerine mobil uygulamaları çalıştırmak için daha fazla kullanıldığı anlaşılıyor.

Bu uygulamaların içinde YouTube, Snapchat, Facebook, Messenger, WhatsApp, Instagram ve oyunlar gibi uygulamalar yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>