Güneş enerjili elektrikli bisiklet: Daymak Terra

0

Güneş enerjili elektrikli bisiklet

Daymak, güneş enerjili elektrikli bisiklet ile yenilikçi bir çalışmaya imza attı. Daymak Terra model bisiklet, 100 km menzil sunuyor.

Güneş enerjili elektrikli bisiklet özellikleri

Güneş enerjili otomobiller, tırlar, uçaklar daha önce karşılaştığımız projelerdi. Ancak güneş enerjisiyle çalışan bisiklet projeleri ticari olarak pek karşımıza çıkmıyordu.

Kanada’da faaliyet gösteren Daymak, elektrikli bisikletiyle bu alanda önemli bir projeye imza attı. Fütüristik bir tasarıma sahip olan Daymak Terra’yı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği güneş panellerine sahip olması.

Deluxe ve Ultimate olmak üzere iki farklı modelle piyasaya çıkan Daymak Terra’nın, Deluxe modelinde 12Ah’lik pil bulunuyor. 15W’lık güneş paneli bulunan bisiklette hoparlör ve 500W’lık elektrik motoru yer alıyor. Ultimate isimli modelde ise 40Ah’lik pil paketiyle birlikte 15W’lık güneş paneli kullanılmış. Ayrıca bu modelde JBL imzalı hoparlör ve 500W’lık elektrik motoru da bulunuyor. İki modelin de saatte 32 km hıza çıkabildiği, menzil sınırının ise 100 km olduğu belirtiliyor.

Bu bisikletlerin güneş panelleri nedeniyle rakiplerinden biraz daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Deluxe modeli 3 bin 495 dolar, Ultimate modeli için ise 7 bin 999 dolarlık satış fiyatı açıklandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>