Güneş enerjili otomobil satışa çıkıyor

0

güneş enerjili otomobil

Güneş enerjili otomobil için satış tarihi açıklandı. Güneş enerjili otomobil, elektrikli otomobil piyasasına yeni bir soluk getirecek.

Güneş enerjili otomobil Sion

Almanya merkezli bir startup olan Sono Motors, Sİon isimli yeni bir otomobil piyasaya sürüyor. Sion’u rakiplerinden farklı kılan ise güneş enerjisiyle çalışıyor olması. Yanlarında ve üstünde toplam 330 adet güneş pili bulunan otomobil, güneş enerjisiyle elektrik üretebiliyor. Zarar görmemesi için Polikarbonat malzemelerin kullanıldığı panellerden üretilen bu elektrik, aracın bataryasının doldurulmasında kullanılıyor.

Ancak üretilen elektrik, bataryayı tamamen doldurmak için yeterli değil. 250 km menzile sahip olan otomobil, güneş panelleriyle kapasitesinin yüzde 12’sini yani 30 km’sini geri kazabiliyor.

Bu alanda ilk olması nedeniyle Sion’un fiyatının biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz. 2019 yılında seri üretim ve satışlarının yapılması planlanan otomobil 16 bin euro’luk satış fiyatına sahip olacak. Bataryası ayrı satılan otomobilin batarya paketi dahil fiyatı ise 20 bin Euro olacak. Aşağıdaki video ile otomobil hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>