Güneş enerjili yol başarısız oldu

0

Güneş enerjili yol

Fransa, güneş enerjili yol projesini 2016 yılında hayata geçirmişti. Ancak büyük umutlarla gerçekleştirilen bu proje, şu ana dek başarısız oldu.

Güneş enerjili yol neden başarısız oldu?

Fransa’da Wattway üzerindeki yolun 1 km’lik bölümü, güneş enerjili hale getirilmek için güneş panelleriyle kaplanmıştı. 2016 yılında 2800 adet güneş paneli kullanılarak gerçekleştirilen bu proje, 2 yıllık sürenin ardından başarısız oldu.

Daha önce yılda 150 bin kWh üretim yapacağı duyurulan güneş panelli yol, 2018 yılında 80 bin kWh barajını geçemedi.

Ayrıca kamyonlar gibi ağır araçların da rahatlıkla kullanılabileceği yolda, güneş panelleri ağır hasarlar aldı. Yetkililer, güneş panellerinin yere yatay şekilde konumlandırılmasının verimliliği etkilediğini ve yola düşen yaprakların da verimliliği düşürdüğünü açıkladı.

Prototip olarak başlatılan güneş panelli yol projesinin şu ana kadar başarısızlıkla sonuçlandığı görülüyor. Ancak Fransa’nın bu yol projesini devam ettirip ettirmeyeceği henüz bilinmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>