Güneş enerjili yollar verimli mi?

0

güneş enerjili yollar

Güneş paneli teknolojisinde yaşanan gelişmeler güneş enerjili yollar geliştirilmeye başlandı. Peki güneş enerjili yollar gerçekten verimli mi?

Güneş enerjili yollar ile elektrik üretimi

Güneş panellerinin yollarda kullanımı bir takım zorlukları beraberinde getiriyor. Örneğin; kir ve toz tutması, tonlarca ağırlığın panellerin üzerinde toplanması uygulamaları zorlaştırabiliyor. Bunun için kalın cam yapılar, panellerin üzerinde kullanılıyor. ayrıca yol üstü panellerde hava sürkülasyonu sağlanamaması panellerde sıcaklık artışına neden oluyor. Optimum sıcaklık üzerindeki her 1 ° C için , enerji verimliliğinin yüzde 0,5’i kayboluyor.

Kurulan ilk güneş yollarından biri Fransa’nın Tourouvre-au-Perche bölgesinde bulunuyor. Bu yol, 420 kW’lık bir maksimum güç çıkışına sahip. 2,800 m²’yi kaplayan bu yollar için 5 milyon euro kurulum maliyeti harcandı. Yolun günde 800 kWh enerji üretmesi beklenirken, 409 kWh günlük üretimde kalındı.

Bordo yakınlarındaki bir güneş yolu ise tam tersine yüzde 14’lük verimliliğe ulaşıldı.

Sandypoint tesisinin verilerine göre inceleme yapıldığında ise güneş enerjili yollar, standart enerji tesislerinden 20 kat daha az verimsiz. Dolayısıyla bu teknolojinin kullanımının henüz pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>