Güneş enerjisi ekonomik hale geldi

0

güneş enerjisi ekonomik

Uluslararası Enerji Ajansı IEA tarafından yayınlanan bir rapora göre, güneş enerjisi ekonomik hale geldi. Hatta artık kömürden bile daha ucuz.

Güneş enerjisi ekonomik bir yöntem oldu

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmenin önündeki en büyük engeller arasında bu yöntemin aslında pek de ekonomik olmaması yer alıyordu. Uluslararası Enerji Ajansı, bunun ekonomik boyutu hakkında yeni bir rapor yayınladı.

2020 Dünyada Enerjiye Genel Bakış isimli raporda, güneş panellerinden üretilen elektrik enerjisinin birçok ülkede kömür ve doğalgazdan üretilen elektrik enerjisinden daha ekonomik olduğu belirtildi. Yani yenilenebilir enerji dönüşümünün önündeki en büyük engel artık kalktı diyebiliriz.

Rapordaki verilere göre 2030 yılında elektrik enerjisi üretimindeki yenilenebilir enerjinin payı yüzde 80 seviyelerine ulaşacak. 2040 yılında ise kömüre olan talep yüzde 20’lerin altına düşecek. Eğer bu istatistiklere ulaşılırsa, Sanayi Devrimi’nden sonra bir ilk gerçekleşmiş olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>