Techinside Google News
Techinside Google News

Güneş enerjisi kullanımı hızla artıyor

ABD'de artan güneş enerjisi kullanımı, güneş enerjisi panellerinin zenginlerin evlerinden orta sınıfın evlerine kadar genişlemesini sağladı.
- Advertisement -

ABD’de yayınlanan yeni bir rapor, güneş enerjisi kullanımının “zengin” sınıfın malikanelerinden, orta sınıfın evlerine kadar yayıldığını ortaya koydu.

Bir eve güneş enerjisi panelleri ile enerji sağlamanın maliyeti, 1970 yılında watt başına 77 dolar iken, Şubat 2016’da bu maliyet 57 sente kadar düştü. Bu rakam içinde solar panelleri kaplamak için kullanılan cam kasalar ve alüminyum çerçevelerin maliyeti de bulunuyor.

Öte yandan maliyet düştükçe güneş enerjisini tercih edenlerin sayısı da hızla yükseliyor. 2006 yılında tüm ABD’de sadece 30 bin evin güneş enerjisi panelleri ile elektrik ihtiyacını karşıladığı görülürken, bugün rakam 1 milyonu aşmış durumda. 2018’de ise rakamın iki milyonu geçmesi bekleniyor. Bu hızlı gelişimde, Elon Musk’ın kurucusu olduğu SolarCity ya da SolarPulse gibi evlere güneş enerjisi panellerini pratik ve ekonomik şekilde kuran şirketlerin payı da büyük.

Ayrıca yine Elon Musk’ın elektrikli otomobil üreten şirketi Tesla’nın bünyesinde kurulan GigaFactory açılıp üretime başladığında güneş enerjisi panellerini kullanmayı daha da pratik ve ekonomik hale getirecek ev tipi dev enerji bataryalarının üretiminde bir devrim yaşanacak. Dolayısıyla, sadece ABD’de değil, tüm dünyada güneş enerjisine büyük talep oluşacağı düşünülüyor.

SolarPulse şirketinin rakamlarına göre, 2000-2015 arasındaki 15 yıllık süreçte, Kaliforniya’da, lüks villalarına güneş enerjisi panelleri taktıran müşterilerin sayısı sadece 11 bin… Ancak güneş enerjisi panellerinin ve bu teknolojiyi kullanmanın maliyeti düştükçe artık sadece lüks villalar, dev malikaneler değil, orta sınıf evler de güneş enerjisine geçiş yapmaya başladılar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir