Güneş enerjisiyle çalışan otomobil seneye yollarda

0

Hiçbir yakıta ihtiyaç duymadan aylarca çalışacak otomobil fikri artık hayal değil. Yeni elektrikli otomobil üreticisi Lightyear, tamamen güneş enerjisi ile şarj olabilecek bir otomobil tasarladığını ve aracı 2019 yılında piyasaya süreceğini iddia ediyor.

Işıkyılı Bir

Lightyear One ismi verilen yeni elektrik otomobil, priz üzerinden şarj edilebildiği gibi üzerindeki solar paneller sayesinde de pilleri sürekli şarj halinde tutacak. Aracın güneşli günlerde hiç şarj gerektirmeden aylarca çalışabileceğini vurgulayan firma, güneşsiz günlerde ise tek şarjla ışık durumuna göre 400-800 km menzile sahip olacağının altını çiziyor.

Öte yandan bu gelişme teknolojik açısından çok büyük bir adım olarak yorumlanıyor ve Lightyear One’ın kapsamlı bir şekilde test edileceği döneme kadar firmaya inanmak istemeyenlerin elinde güçlü bahaneler var zira şimdiye dek güneş enerjisiyle çalışan en verimli otomobil Toyota’nın Pirus modeli ve bu araç tavandaki solar paneller saysinde normal menziline ek 10-15 km daha fazla gidebiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>