Güneş panelli araçlar ne zaman yaygınlaşacak?

0

Güneş panelli araçlar

Şimdiye dek güneş panelli araçlar için farklı tasarımlarla karşılaşmıştık. Almanya merkezli bir şirket, bu tasarımı otomobiller değil, büyük araçlarda denemeye başladı.

Güneş panelli araçlar için yeni tasarım

Otomobillerin yüzeylerinin küçük olması ve genellikle kavisli yüzeylere sahip olmaları, bu araçlarda güneş paneli kullanımını pek de verimli hale getirmiyor. Hatta maliyetin geri dönüş süreleri, bu tasarımlarda çok yüksek çıkıyor.

Almanya merkezli Fraunhofer ISE ise bu tasarımlar için çok daha verimli bir çözüm sunuyor. Fraunhofer ISE, güneş panellerini otomobillerin yerine taşımacılık sektöründe kullanılan büyük araçlarda denemeye başladı. Dört farklı kamyon şirketi ile anlaşma yapan Fraunhofer ISE, araç yüzeylerini güneş panelleriyle kaplıyor.

Bu tasarım sayesinde her metrekarede yılda 150 kWh elektrik üretilebileceği belirtiliyor. Kamyon dorselerinin yüzeyinin yaklaşık 32 metrekare olduğu düşünüldüğünde ise araçların buradan üretilen enerjiyle yaklaşık 5 bim km yol gidebileceği belirtiliyor.

Güneş panelli araçlar

Bunun, taşımacılık sektöründe elektrikli araçların kullanımını daha kolay hale getirebileceği belirtiliyor. Ancak araştırmacıların ilk olarak panellerin ağırlığıyla ilgili sorunları çözmesi gerekiyor. Metrekare başına gelen ek 2.2 kg yükün azaltılması, bu tasarımdaki verimliliği artıracak. Şu anda kamyonların enerji ihtiyaçlarının yüzde 5’inin, bu paneller aracılığıyla karşılanabileceği belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>