Güney Kore 5G hızını açıkladı

0

Güney Kore 5G

Güney Kore 5G ile indirme hızı ortalamasını açıkladı. Güney Kore’nin başkenti Seul’de ölçülen hız, 650 Mbps ile dikkat çekti.

Güney Kore 5G hızı ile dikkat çekiyor

Kullanıcılar özelinde büyük yenilikler getirecek olan 5G bağlantısı, daha fazla cihazın ağa bağlanmasını ve daha hızlı ağ bağlantısı deneyimi sunacak. Güney Kore, 5G alanında öncü çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

Dünyanın en hızlı internet altyapısına sahip olan ülkelerden biri olan Güney Kore, 5G için de aynı unvana sahip olacak gibi görünüyor. Güney Kore’deki Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Seul başta olmak üzere altı büyük şehirdeki 5G hızları açıklandı.

Ülkenin en kalabalık yerleri de dahil olmak üzere ortalama 5G indirme hızı 656,6 Mbps olarak ölçüldü. Bakanlık, 2019 yılında 4G LTE için yapılan hız ölçümlerinde ise ortalama 158,3 Mbps’lık hıza ulaşıldığını belirtti.

Ocak ve Temmuz aylarını kapsayan ölçümlerde, özellikle de ülkedeki üç büyük operatör şirketi olan SK Telecom, KT ve LG Uplus ile çalışılmış. Seul’de bu üç büyük opratörün ortalama hızları ise sırasıyla 789 Mbps, 652 Mbps ve 528,6 Mbps ölçülmüş.

Şu anda 5G, Güney Kore’de geniş bir alana yayılmış durumda. Seul’deki toplam alan 605,2 kilometrekare iken, 5G ağı 425,5 kilometrekareye yayılmış durumda.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>