Güney Kore, Apple ve Google’dan vergi alacak

0

Amazon, Apple ve Google gibi uluslararası şirketler, faaliyet gösterdikleri ülkelerden elde ettikleri kazançları, İrlanda gibi düşük vergi oranlarına sahip ülkelerde kurdukları “vitrin” şirketler üzerinden faturalandırarak bulundukları ülkeye vergi ödememeyi başarabiliyorlar. 

Vergileri cebe atmanın yolunu buldular

Ancak bu yöntem giderek daha fazla ülkeyi rahatsız etmeye başlıyor. Avrupa Birliği ülkeleri, Amazon, Apple ve Google gibi “uyanık” şirketleri vergi cezalarıyla bu yöntemden vazgeçirmeye çalışıyor. Şimdi bu şirketlerin karşısına bir de Güney Kore dikilecek.

Güney Kore hükumeti, ülkede vergi ödemeyen Amazon, Apple ve Google gibi dev uluslararası şirketleri vergilendirmek için özel bir görev gücü kurduğunu duyurdu. Hukukçulardan, ekonomistlerden, maliye ve vergi uzmanlarından oluşan yeni görev gücü, dev çok uluslu şirketleri Güney Kore’den kazandıkları paranın vergisi ödemeye mecbur bırakacak yöntemler ve yasalar geliştirmek üzere çalışacaklar.

Güney Kore’nin geliştireceği yöntemin aynı zamanda diğer ülkeler için de model oluşturacağı tahmin ediliyor ki, bu da Amazon, Apple ve Google için her ülkede çok büyük boyutlarda vergi ödeyecekleri günlerin yaklaştığı anlamına geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>