Güney Kore’de telefonlar için özel trafik işaretleri

0

Bir yandan kaldırımda yürürken bir yandan da telefonda mesaj yazmaya çalışan kişilerin hem kendileri hem de çevreleri için yarattıkları tehlike sonunda bir ülkeyi daha bezdirdi. Güney Kore, yayaları telefon kullanımı konusunda uyarmak için yeni trafik işaretlerini şehre yerleştirmeye başladı.

Daha önce ABD’de bazı büyük şehirlerin belediyeleri, telefonlarında mesaj yazarak yürüyenleri kalabalık sokaklarda yönlendirecek özel rehberlerin çalışmasına izin vermişti. Bazı Avrupa şehirlerinde ve Çin’de ise kaldırımlara bisiklet yolu benzeri şeritler çekilerek, telefonda yazışan yayaların birbirleri ile çarpışmalarının önüne geçilmeye çalışılmıştı. Almanya’da da devlet kaldırımlara yayalar için özel trafik işaretleri yerleştirmeye başlamışken şimdi Samsung’un ana vatanı Güney Kore, başkent Seul’de telefon kullanımına dair trafik işaretleri yerleştiriyor.

Yayaları, yürürken telefonda mesaj yazmanın tehlikesine karşı uyarmayı amaçlayan bu trafik işaretlerinin, yayalar arasında yaşanan çarpışmaları önlemesi umuluyor. Belediye bu işaretleri, yayaların daha kola görebilmesi için, doğrudan kaldırım yüzeyine işleyecek böylece sürekli aşağı doğru bakan yayaların işaretleri görmesi hedefleniyor.

Dünya çapında giderek yaygınlaşan bu telefon konulu özel yaya işaretlerinin, uluslararası trafik işaretleri arasına girmesi ise an meselesi olarak kabul ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>