Güney Kore kripto para vergisi uygulayacak

0

kripto para vergisi

2023 yılı itibariyle Güney Kore kripto para vergisi uygulayacak. Kripto paralardan kâr elde eden yatırımcılardan vergi alınacak.

Güney Kore kripto para vergisi uygulamaya başlıyor

Merkeziyetsiz yapısıyla başarılı bir grafik çizen kripto para piyasası, bazı ülkelerde yasal düzenlemelere takılabiliyor. Güney Kore de bu ülkelerden biri olacak gibi görünüyor.

Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle birlikte 2023 yılından itibaren yeni vergilendirme sistemine geçilecek. Bu sistemle birlikte Güney Kore’de kripto paralardan kâr elde eden kişilerden de vergi alınacak. Düzenleme kapsamında 50 milyon won (45bin dolar) üzerinde kazanç elde eden kişilerden yüzde 20 tutarında vergi alınmasına karar verildi. 300 milyon won (275 bin dolar) kâr elde edenler ise yüzde 25 oranında vergi ödeyecekler.

Aslında Güney Kore bu uygulamaya Ekim 2021’de başlamayı hedefliyordu. Daha sonrasında Ocak 2022’ye ertelenen bu uygulama için altyapı oluşturmak hazırlıkları ikinci bir ertelemeye neden oldu. Yeni düzenlemenin 2023 yılında hayata geçmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>