Güney Kore kripto parayı yasa dışı ilan etmeye hazırlanıyor

0

Bitcoin değeri

Kripto paralar yatırım yapmak için güvenli liman mı yoksa bir tür kumar mı? Bu sorunun cevabını bütün dünya arıyor ancak özellikle küçük yatırımcısını korumak isteyen devletler şu sıralar kripto paralar hakkında nasıl bir tavır almaları gerektiğini tartışıyorlar. 

Güney Kore’den gelen bilgiler ise hükumetin Bitcoin de dahil olmak üzere tüm kripto paraları yasa dışı ilan etmeyi tartıştığını gösteriyor.

Amacından saptı

Kripto paraların ortaya çıkış sebebi dijital alışverişleri ve para transferini kolaylaştırmak iken bugün kripto paranın ulaştığı nokta bir “yatırım” aracına dönüşmüş olmaları. Kripto paraya akan 400 milyar dolar teknik olarak, sermaye piyasalarında veya ekonomide bulunması gereken küçük yatırımcının parasının yaklaşık birkaç bin kişiden ve kurumdan oluşan, büyük kripto para birikimine sahiplerine doğru akıyor. Bu kontrolsüz sermaye akışını engellemek isteyen devletlerin ise önlem olarak kripto paraları yasa dışı ilan etmeleri sürpriz olmayacak.

Güney Kore’de hükumet yetkilileri kripto paraların ülkede yasak olan pornografi ile aynı statüye alınabileceğinin de altını çizerlerken, olası bir yasak durumunda kripto para trafiğini takip edecek bir kripto para task force’u kuracaklarını da vurguluyorlar.

Güney Kore Finans ve Strateji Bakanlığı ise kısa süre önce belli miktarda paranın ülke dışına izinsiz olarak transfer edilmesini yasaklamıştı. Güney Kore bankalarındaki görevliler ise bir para trasnferinin Bitcoin veya kripto para alımı için yapılıp yapılmadığını kontrol etmeleri için uyarıldıklarının da altını çiziyorlar. Dolayısıyla, Güney Kore yönetimi kısa süre sonra vatandaşlarının dijital para alıp satmalarını tamamen yasaklayabilir.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>