Güney Kore Merkez Bankası kripto para çıkarıyor

0

Güney Kore Merkez Bankası kripto para

Güney Kore Merkez Bankası kripto para çıkarmak için test programı başlattı. CBDC isimli para birimi için artık somut adımlar atılmaya başlandı.

Güney Kore Merkez Bankası kripto para birimi çıkarıyor

Özellikle Asya ülkelerinin merkez bankaları, kripto paralara yönelik ılımlı bir yaklaşım gösteriyor. Hatta bu merkez bankaları, kendi kripto para birimlerini çıkarmak için girişimlerde bulunuyor.

Çin Merkez Bankası’nın Dijital Yuan hamlesinden sonra, Güney Kore Merkez Bankası da bu konuda önemli bir adım attı. Güney Kore Merkez Bankası (BOK), CBDC isimli kripto para birimini çıkarmak için test programına başladığını duyurdu.

Şubat 2020’de teorik çalışmalarına başlanan, Mart 2020’de somut olarak başlatılan bu program için 22 aylık bir süre belirlenmiş durumda. Yani test programı Aralık 2021’de son bulacak.

Test programı kapsamında ilk olarak tasarımlar ve gereksinimler belirlenecek. Daha sonra ise bu pilot sistem oluşturulup test edilecek.

Güney Kore’nin kısa vadeli planları arasında kripto paraları kullanmak yer almıyor. Güney Kore tam aksine nakit kullanımının daha önemli olduğu düşüncesinde. CBDC para birimi ise gelecekte oluşabilecek dijital talebe karşı ülkenin hazırlıklı olması için başlatılmış bir proje konumunda.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>