Güney Kore nükleer rekoru kırdı

0

Güney Kore nükleer füzyon reaktörü ile yeni bir rekor kırdı. Bu reaktör, 100 milyon derece sıcaklıktaki plazmayı, 20 saniye muhafaza etti.

Güney Kore nükleer reaktörü 20 saniye ile rekor kırdı

Tüm dünyada yenilenebilir enerji çalışmaları devam ederken, bir yandan da nükleere yönelik yatırımlar devam ediyor. Güney Kore, nükleerde önemli çalışmalara imza atıyor.

Güney Kore’nin KSTAR isimli deneysel füzyon reaktörü, 100 milyon derece sıcaklıkta bulunan yüksek performanslı plazmayı 20 saniye boyunca muhafaza etmeyi başardı. KSTAR araştırmacıları, bu rekorun 24 Kasım’da kırıldığını belirtti. Testlerde Seoul Ulusal Üniversitesi ve Kolombiya Üniversitesi’nin ortaklaşa çalışmasıyla imza attı.

2019 yılında ise araştırmacılar, aynı sıcaklıkta plazmayı 8 saniye muhafaza edebilmişti. 2025 yılına kadar, bu muhafaza seviyesinin 300 saniyeye çıkması hedefleniyor.

KSTAR füzyon reaktöründe elde edilecek veriler, dünyanın en büyük füzyon projesi ITER’ın geliştirilmesinde kullanılacak. 35 ülkeden destek gören ITER, 2035 yılında gerçek bir reaksiyon gerçekleştirecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>