Güney Kore sürücüsüz otobüsleri test ediyor

0

Güney Kore sürücüsüz otobüsler

Güney Kore, sürücüsüz otobüsleri şehirlerarası bir rotada deneme planlarını duyurdu.

Ülkenin Kara, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı, otonom otobüslerin Cheongju’daki Osong İstasyonu ile Sejong kentindeki Sejong Ekspres Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni gidiş-dönüş 70 km olacak şekilde bağlayacağını doğruladı. Tek yönlü yolculuklar yaklaşık 30 dakika sürecek.

Otobüsler, Otomotiv Mühendisleri Derneği tarafından tanımlanan Seviye 3 teknolojisi ile donatılmıştır ,. Bu, kendi kendilerine hızlanıp fren yapabilecekleri anlamına gelir, ancak sürücü koltuğunda gerektiğinde kontrolü ele almaya hazır bir insan bulunmalıdır. Bu amaçla otobüsler hem sürücü hem de yolcular için güvenlik asistanı ile çalışacak.

Ülkede ilk kez yolcu taşıyan sürücüsüz otobüsler bir BRT (Bus Rapid Transit) güzergahında konuşlandırıldı ve bunlar saatte 80 milin hemen altındaki hızlarda seyahat edebilecekler.

Başlangıçta, otomatik teknolojiye sahip üç otobüs hizmete girecek. Biri elektrikle çalışan 14 kişilik, diğerleri ise dizel 15 kişilik otobüsler görev alacak. Pazartesiden Cumaya 12:00 ile 16:00 saatleri arasında her 40 dakikada bir çalışan otobüslerle hizmet sağlanacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>