Güney Kore yarı iletken tedarikini yerelleştirecek

0

Güney Kore yarı iletken

Güney Kore yaptığı açıklamada, yarı iletken üretimindeki malzemelerinin, bileşenlerinin ve ekipmanlarının yarısını şu anda yüzde 30’dan daha fazla yerel tedarik etmeyi hedeflediğini söyledi.

Plan, Başkan Yoon Suk-yeol yönetiminin sektörü güçlendirme stratejisinin bir parçası oldu. En iyi bellek yongası üreticileri Samsung ve SK Hynix’e ev sahipliği yapan Güney Kore, bu alanda bir süper güç olmak için tedarik zinciri istikrarını ve kaynaklarını desteklemeye çalışıyor. Sanayi bakanlığının diğer bakanlıklarla yaptığı ortak açıklamada, ülkenin çip endüstrisinin ekipmanlarının yaklaşık yüzde 20’sinin ve malzemelerin yüzde 50’sinin yerel tedarikçilerden geldiğini tahmin ettiğini söyledi.

ABD-Çin ticaret çatışmasının ve Rusya-Ukrayna savaşının arz istikrarını bozmaya devam ettiğini ekleyerek, “Kendine güven konusunda bazı başarılara rağmen, yüksek teknoloji, kilit teknolojiler hala büyük ölçüde dış taraflara bağımlı” dedi.

Bakanlık, buna göre hükümet ve özel sektörün küçük işletme inovasyonuna ve çip tasarım firmalarının birleşme ve satın alımlarına 300 milyar won (230 milyon dolar) yatırım yapacağını söyledi.

Plana göre Güney Kore, 2024’ten 2030’a kadar güç ve oto çiplerinin fizibilite çalışmalarına 950 milyar won ve 2029’a kadar yapay zeka çipleri geliştirmek için 1.25 trilyon won harcayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>