Techinside Google News
Techinside Google News

Güney Kore’nin yeni resmi hedefi: Nanoteknoloji

Güney Kore, 2020 yılında 3 trilyon dolara ulaşması beklenen global nanoteknoloji pazarının yüzde 20'sine hükmetmeyi planlıyor.
- Advertisement -

nanobotGüney Kore, orta ve uzun vadeli hedeflerinde nanoteknolojiyi ayrı bir yerde tutuyor. Business Korea’nın haberine göre Güney Kore hükümeti bu yıl nanoteknoloji alanında endüstrileşme amacıyla 177.2 milyar Won (164.2 milyon dolar) yatırım yapacak.

Bütçe, akıllı robotlarda ve giyilebilir teknoloji ürünlerinde kullanılacak 3D nano-elektronik içeriği üretmek ve bununla birlikte toplamda 7 alanda yürütülecek çalışmalar için harcanacak. Stratejik ürünler ise küçük çaplı firmaların odak noktası olacak, sektörün yüzde 90’ına hükmeden bu şirketler küresel pazarda daha rahat rekabet edebilecekler.

Bilim Bakanlığı ile Ticaret, Endüstri ve Enerji Bakanlığı’nın ortaklaşa yaptığı duyuruya göre, 2020 yılında küresel bazda nanoteknoloji pazarının 3 trilyon dolar seviyesine yükseleceği ve Güney Kore’nin ise bunun yüzde 20’sini ele geçirmek istediği açıklandı.

Nanoteknoloji; biyoteknoloji, bilişim teknolojileri, çevre teknolojisi ve diğer alanlarda önemli yeniliklerin kapısını aralıyor. Güney Kore hükümeti de bütçesinin 122.4 milyar Won (113.4 milyon dolar)’lık miktarını yedi farklı başlık için ayırırken, 32.5 milyar Won (30.1 milyon dolar)’ı şirketlerin desteği ve 22.3 milyar Won (20.7 milyon dolar)’ı da altyapı yenilemeleri için ayıracak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir