Gürültü radarı uygulaması başlıyor

0

Gürültü radarı

Paris’te gürültü radarı uygulamasıyla, çevreden gelen rahatsız edici seslerin önlenmesi hedefleniyor. Uygulamayla cezalar otomatik olarak kesilebilecek.

Gürültü radarı nedir?

Özellikle şehir içi trafiğinde yoğun ses çıkararak çevreyi rahatsız eden birçok araç yer alıyor. Bunların başında ise motosiklet ve otomobil egzozları geliyor. Bruitparif mühendisleri yaptıkları çalışmayla, bu gürültüyü engelleyebilecek yeni bir uygulama geliştirdi.

Uygulama noktalarında farklı yönlere konulan 4 mikrofon, etraftan gelen gürültüyü dinliyor. Daha sonra rahatsız edici gürültüyü çıkaran araç tespit ediliyor ve otomatik olarak ceza kesiliyor.

Şu anda bu cihazlardan yaklaşık 40 adedi deneme amaçlı kullanımda bulunuyor. Sonbahar aylarında yürürlüğe girecek yasayla da cihazların ceza kesmeye başlaması hedefleniyor. Ayrıca kritik öneme sahip 17 binada da bu cihazlardan yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>