Güvenlik trendleri

0

Her yıl İrlanda’nın Dublin şehrinde düzenlenen Digital Summit etkinliği ile yeni teknoloji trendlerinin bir projeksiyonu çıkarılıyor. Bu yıl biz de Microsoft Türkiye’nin davetlisi olarak Digital Summit 2019 etkinliğine katıldık ve olan biteni yerinde izledik.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri video ile baş başa bırakalım. İyi seyirler…

Digital Summit 2019 etkinliği ile geleceğin güvenliği

Birçok teknoloji devinin merkezi İrlanda’nın Dublin şehrinde buluyor. Bu yüzden bu şehir için teknolojinin kalbinin attığı yer diyebiliriz. 

Microsoft’un etkinlikten bir gün önce düzenlediği basın toplantısında konuşan Siber Güvenlik Stratejileri Direktörü Sian John, tüketicilerin değişen alışkanlıkları ile birlikte güvenlik trendlerinin de değiştiğine değindi. Kullanıcıların dijital kimlik tanımlarının değiştiğini söyleyen John, ayrıca kişilerin ulaşmaları gereken verilere erişim parametrelerinde de değişim yaşandığının altını çizdi. Burada yapay zekanın ve makine öğrenmesinin popülerliğinin artması da son derece önemli.

Güvenlik trendlerinin paylaşıldığı toplantıda, zayıf şifrelerin hala yaygın olduğuna da değinildi.

Güvenlik konusunda yaşanan değişime kaynak ayıran şirketlerin başında gelen Microsoft, kurumların hayatını devam ettirirken pazarda yaşanan değişime önce işlerin sonra da IT altyapılarının adapte edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu dönüşümün ilk aşaması geçildikten sonra sıra güvenliğe geliyor. Sonrasında ise konu yeniden işlerin dönüşümüne doğru devam ediyor.

Yeni teknolojiler kurumların ve bireylerin işini kolaylaştırıyor gibi görünüyor. Ancak, arka planda beraberinde getirdiği risklere de dikkat etmek lazım. Bu aşamada güvenlik uzmanlarının geliştirdiği güvenlik çözümlerini yakından takip etmek son derece önemli. 

Microsoft Dijital Diplomasi Takım Direktörü Jan Neutze de basın toplantısı kapsamında sahneye çıkan isimlerden oldu. Neutze ise toplantıda, güvenlik teknolojilerinin demokrasiye nasıl destek olduğunu anlattı. Burada siyasi oluşumların seçim kampanyalarını yönetirken, bilgilerin dışarıya sızmamasının oldukça önemli olduğunun altı çizildi. Ayrıca, seçim sırasında kullanılan oyların doğrulanması ile ilgili çalışmaların da yapıldığı söylendi.

Microsoft tarafından düzenlenen basın toplantısından bir gün sonra Dijital Summit 2019 kapılarını açtı. Etkinliğin açılış konuşmasını İrlanda Başbakanı Taoiseach Leo Varadkar yaptı. Varadkar da tıpkı Microsoft cephesinden yapılan açıklamalar gibi çevrim içi güvenliği sağlanmanın son derece önemli olduğuna ve önlemler alınması gerektiğine dikkat çekti. 

Hükümetin siber suçlarla ilgili birimlerinin güçlendirildiğini söyleyen Varadkar, Çevrimiçi Güvenlik Komiseri için önemli planların olduğunun altını çizdi. 

Zirveye katılan delegelere hitaben konuşan Varadkar, “Dijitalleşmenin insanlara hizmet etmesi ve refahını engellememesi için yaratıcılık, hayal gücü ve cesaretin gerekli olduğunun altını çizdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>