Güvenlikte biyometrik tanımlama önde

1

bio_pos_1Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu sayede vatandaşlar parmak damar izi analizi yöntemiyle de kimlik doğrulamalarını gerçekleştirebiliyor. Proline Bilişim’in Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilen BioPOS cihazı parmak damar izi doğrulaması gerçekleştiriyor. Türk teknoloji şirketi Proline tarafından kimlik mahremiyetini zedelemeyecek kullanım şartlarına uyumlu şekilde tasarlanan BioPOS, sunduğu yerel ve hızlı destek avantajının yanı sıra rekabetçi fiyat anlayışıyla da sağlık kuruluşları için faydalar içeriyor.

Sağlık sektöründe adil hizmet dağıtımının önündeki en büyük engellerden biri olarak görülen kimlik sahteciliğine son vermeyi hedefleyen Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi uygulanmaya başlandı. Uygulama sayesinde SGK bünyesinde sağlık hizmeti almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çok daha güvenli ve doğru hizmet almaya başladılar.

BioPOS ile parmak damar izi doğrulaması nedir?
Parmak damar izi doğrulaması, her insanda benzersiz bir yapıya sahip olan parmak damarı izinin özel bir algoritma ile şifrelenip, Türk teknoloji şirketi Proline tarafından geliştirilen BioPOS cihazı sayesinde analiz edilmesine dayanıyor. Vatandaşlar sağlık kuruluşlarına yapacakları ilk müracaatta danışma bankolarında kurulacak olan BioPOS cihazlarına parmak damar izlerini kaydettirerek sisteme dahil oluyorlar. Vatandaşların parmak damar izleri SGK merkezinde bulunan sunucularda kriptolu olarak saklanıyor. BioPOS cihazı sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşların parmak damar izleri ile T.C. kimlik numaralarını eşleştiriyor ve hizmet almak isteyen vatandaşın kimliğini onaylıyor. Böylelikle haksız hizmet alımının önüne geçiliyor.

Daha doğru, güvenli ve hızlı hizmet
Biyometrik Kimlik Doğrulama projesinden önce, sağlık hizmetlerinde yalnızca TC kimlik numarası üzerinden kontrol yapılıyor ve bu da kimlik sahteciliği gibi durumların oluşmasına neden oluyordu. Parmak damar izi uygulamasıyla da vatandaşın sağlık hizmetleri konusundaki en yaygın şikayetleri arasında yer alan sistemin yavaşlığı ve sağlık olanaklarındaki adaletsizlik de tarihe karışıyor. Kullanımı son derece kolay olan çözümde vatandaş yalnızca bir kez parmak damar izi bilgisini paylaşarak geriye kalan ömrünün tamamında sağlık hizmeti alırken yalnızca BioPOS sensörüne parmağını okutarak kimliğini doğrulatıyor ve anında hizmet alıyor.

Türk mühendisleri geliştirdi
Parmak damar izi doğrulamasını gerçekleştiren BioPOS cihazı, Proline Bilişim’in Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirildi. Kimlik mahremiyetini zedelemeyecek kullanım şartlarına uyumlu şekilde tasarlanan cihaz, Proline’ın sunduğu yerel ve hızlı destek avantajının yanı sıra rekabetçi fiyat anlayışıyla da sağlık kuruluşları için faydalar içeriyor.

Önemli miktarda tasarruf sağlanacak
Biyometrik Kimlik Doğrulama sayesinde sahtecilik ve usulsüzlüğün önüne geçileceği için sağlık hizmetleri daha etkin ve daha kaliteli bir şekilde vatandaşlara sunulacak. Böylelikle kayıp ve kaçaklar en aza indirilecek dolayısıyla kamu harcamalarında önemli oranda tasarruf gerçekleştirilecek. Sağlık hizmetlerinde yapılacak bu tasarruf, kaynakların da farklı alanlara yönlendirilebilmesini sağlayacak.

Yorumlar

  1. Biyometrik tanimlamalar da yanlis olabiliyor. Parmak izi okuyucular mesela. Parmak izleri benzerlik gosterebiliyor. Bu da bize cihazlarin gereksiz oldugunu gosteriyor. Siz simdi diyeceksiniz parmak izi essizdir diye. Degildir diye cevap verip ornek vereyim. Amerikada azili bir suclu yakaladiklarini sanan polisler parmak izlerine dayanarak adami sucladilar(tam tarihi bilmiyorum). Adam ben sucsuzum diyordu. Ama parmak izleri onun oldugunu soyluyordu. Aradan 3-4 ay gibi gectikten sonra mexikaya yakin bir bolgede ayni parmak izlerine sahip olan biri daha yakalaniyor. Adamin sorgusunda suclamalari kabul ediyor ustune ustluk sucsuz yere hapise atilan adama da yonetilen suclamalari listeliyor. Sucsuz yere hapise yatan adam ise hapishanede olduruluyordu galiba yada adam o kadar cirkin suclamalari kabul edemeyerek intihar mi ediyordu, birsey oluyordu. Bu sebeple bu tur sistemlere 100% guvenmek henuz mumkun gorunmuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>