Hacker’lar nasıl para kazanıyor?

0

Sanal dünyanın tehlikeli yüzleri olan hacker’lar aslında sadece zarar verme peşinde değil. Kodlama konusunda üst seviye yeteneğe sahip olan bazı hacker’lar yan projeleri sayesinde her ay binlerce dolar kazanabiliyor. Oyun stüdyosu Ubisoft’un başkanı Cezar Floroiu‘nun özel bir hacker forumunda bir süre önce açtığı başlık sayesinde ortaya çıkan detaylar oldukça şaşırtıcı.

Kendini imha edebilen e-posta hesap hizmetleri, evcil hayvan çözümleri ve banka destek yazılımları sayesinde yasa dışı işlere adım atmadan büyük paralar kazanabilen hacker’lar adına konuşan Floroiu, Business Insider’a bu kazancın sebebinin gelen yoğun talep olduğunu belirtmiş. İnsanların kendilerine tüm platformlarda çözüm yaratacak kişilere ihtiyaç duyduğunu söyleyen Floroiu, hacker’ların bu ihtiyacı karşılayarak para kazandıklarını tekrarlıyor.

Bankalar arası aktarma için liste sunan bir hizmet reklamlar sayesinde yazılımcısına para kazandırıyor. Bir başka yöntem ise 10MinuteMail’de olduğu gibi 10 dakika sonra kendini imha eden e-posta hizmetleri.  Sistem aylık 1 milyon tekil kullanıcı sayısına ulaşıyor.

Bir başka hacker ise kurduğu tasarım ve uygulama arayüzleri kütüphanesi sayesinde tasarımcı ve geliştiricilere destek sunarak 2014 yılında 45 bin dolar kazanmış. İçlerindeki en dikkat çekenlerden biri ise online ödemeler ile ilgili e-kitap yazarak 42 bin dolar kazanç elde etmiş.

Bu yan projelerin en kazançlısı ise video ayıklama siteleri. Belli video sitelerinin linkleri üzerinden medya dosyasını indirmenizi sağlayan servislerden biri olan savdeo, geliştiricisine ayda neredeyse hiç masraf yapmadan 30 bin dolar gelir sağlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>