Hacker’lar sadece Game of Thrones’u çalmamış!

1

Ünlü televizyon kanalı şu sıralar tarihinin en zor dönemlerini yaşıyor olabilir. Kısa süre önce  HBO sunucularına sızan hacker’ların kanalın ünlü dizisi Game of Thrones’un yayınlanmamış bölümlerini çaldıkları anlaşılmıştı.

HBO şu anda dizinin internete düşen yayınlanmamış bölümlerine dair linkleri arama motorlarından sildirmeye çalışırken şirketin çalışanlarına dair tüm kişisel verilerin de hacker’ların eline geçtiği anlaşıldı.

HBO şimdi bu çalınan dökümanları ve dizi bölümlerini internetten kaldırmak için bir dijital güvenlik firması ile çalışmaya başladı. IP Echelon isimli firma, telif hakları belgeleri ile mahkemelere ve Google ofislerine kamp kurmuş şekilde, ortaya çıkan linkleri sildirmek için büyük uğraş veriyor.

Öte yandan Hacker’lar HBO’yu tehdit eder gibi, kanalın önemli bir yöneticisinin kişisel verilerini de internette yayınladılar. Yöneticinin hangi gazetelere abone olduğu, hangi bankalarla çalıştığı, kredi kartları, adresleri, maaşı, ikramiyeleri, e-mail yazışmaları tamamen internete döküldü.

Hacker ayrıca, şirketin personel dairesinde kullanılan bir yazılımın ekran görüntüsünü ve bu ekran görüntüsü içinde çok sayıda çalışanın adını da yayınladılar. Bu da hacker’ların şirketteki tüm çalışanların tüm verilerine sahip olduklarının ispatı oldu.

Tüm bu veriler gösteriyor ki HBO, Sony Entertainment’tan sonra hacker’ların kurbanı olan yeni TV/sinema/eğlence şirketi oldu ve bu saldırıdan onlarca milyon dolar zarar etmeden kurtulamayacak gibi görünüyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>