Hacker’lar Uber’i çok ağır vurdu

Araç paylaşım uygulaması Uber hack’lenmiş. Şirketin ağır bir saldırıya uğradığı ve hacker’lara boyun eğmek zorunda kaldığı ortaya çıktı.

Dev teknoloji şirketlerinin hacker’ların hedefi olması artık sıradan bir duruma dönüştü. Yahoo’nun milyarlarca kullanıcısının verisini çaldırması, AOL ile yaptığı pazarlıkta milyarlarca dolar indirime gitmesine neden olmuştu. Şimdi ise Uber’in 57 milyon kullanıcısının verilerini hacker’lara kaptırdıkları ortaya çıktı.

Neler dönmüş neler!

Ancak bu kez şirket hacker’lara fidye ödeyerek, verilerin internette yayılmasının önüne geçti. Uber’in CEO Dara Khosrowshahi’nin açıkladığı habere göre bu hacking olayı Ekim 2016 döneminde yaşandı. Yani Uber’in eski CEO’su Travis Kalanick’in ABD’nin en nefret edilen adamı ilan edildiği ve kullanıcıların telefondan uygulamayı sildiği dönemde şirketin bir de hacker’lar ile uğraştığı anlaşılıyor.

Yeni CEO’un açıklamalarına göre, şirket hacking olayı sonrasında Chief Security Officer Joe Sullivan’ın işine son verirken, hacker’lar ile de 100 bin dolar karşılığında bir anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre, hacker’lar çaldıkları verileri internette yayınlamayacaklar, Uber yönetimi de bu olayı polise götürmeyecekti.

Bu anlaşmaya göre, hacker’lar 57 milyon Uber kullanıcısın verilerini yayınlamadılar ama telefonuna Uber uygulaması kurmuş 57 milyon kişinin verileri, kredi kartı bilgileri, şifreleri, e-posta hesapları hala hacker’ların elinde bulunuyor ve bu verileri kendi çıkarları için kullanmayacaklarına dair hiçbir garanti yok. 

Eğer Ekim 2016 öncesinde Uber uygulaması kullanmışsanız, şifrelerinizi ve kredi kartlarınızı yenilemeniz yararınıza olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz