Hacker’lar Ukrayna’yı Karanlığa Gömdü

0

blackenergy-ataque-ucrania-623x426

Hacker’ların ne kadar tehlikeli olabileceğini gösteren bir örnek, Aralık ayının son günlerinde Ukrayna’da yaşandı.

23 Aralık günü Ukrayna’nın Ivano-Frankivsk bölgesinde yaşanan elektrik kesintisinin nedeninin, hacker’lar olduğu anlaşıldı. Elektrik kesintisi ülke çapında etkili olmasa da, daha organize bir saldırı halinde, tüm ülkenin de karanlığa gömülebileceği ortaya çıktı.

ESET uzmanlarının bulgularına göre, elektrik santralinin yönetim bilgisayarlarında yer alan MS Office dosyalarındaki açıkları kullanan hacker’lar, basit bir saldırı ile bilgisayarların kontrolünü ele geçirerek, santraldeki elektrik üretimini durdurmayı başardılar.

Rus hacker grubu The Sandworm Team tarafından üstlenilen saldırı Ukrayna’da ilk değil. Aynı hacker grubu daha önce de Ukrayna, ABD ve Avrupa’daki elektrik santrallerine yaptıkları saldırılar ile tanınıyor.

Türkiye’de 2015 başında, ülke çapında tüm gün boyunca yaşanan elektrik kesintisinin, hacker saldırıları nedeniyle yaşandığı şüphesi oluşmuş ancak konuyla ilgili resmi açıklamada, elektrik sistemindeki teknik bir arıza sebep olarak gösterilmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>