Techinside Google News
Techinside Google News

Hacklenmeyen kuantum teknolojisi uçaklara geliyor!

İngiltere hacklenmeyen kuantum teknolojisi için uçakları seçti. Bu teknoloji, uçaklara entegre edilmeye başlandı.

İngiltere, ticari uçaklara yönelik dünyanın ilk ‘hacklenemez’ kuantum teknolojisini test ediyor. Birleşik Krallık, havacılık güvenliğini ve GPS kesintilerine karşı dayanıklılığı artıran kuantum tabanlı navigasyonun ilk uçuş denemelerini gerçekleştiriyor.

Hacklenmeyen kuantum teknolojisi gerçekten güvenli mi?

Havacılık teknolojilerinde önemli bir ilerleme kaydeden Birleşik Krallık, gelişmiş kuantum tabanlı navigasyon sistemlerinin türünün ilk örneği olan ticari uçuş denemelerini tamamladı. Bunlar, düşman aktörler tarafından karıştırılamayan veya aldatılamayan uçak iletişimine olanak tanıyor. Yeni kuantum tabanlı Konumlandırma, Navigasyon ve Zamanlama (PNT) sistemi, kuantum teknolojisi firması Infleqtion tarafından geliştirildi.

- Advertisement -

Teknoloji, Savunma Bakanlığı’nın Wiltshire’daki Boscombe Down’daki tesisinde havacılık şirketleri BAE Systems ve QinetiQ ile birlikte test edildi. Sonunda mevcut uydu sistemlerini tamamlayan son derece doğru ve esnek navigasyon sağlayabilir. Şirketlere göre bu, GPS sıkışmasının şu anda nispeten nadir olmasına ve uçağın uçuş yolu üzerinde doğrudan bir etkisi olmamasına rağmen, dünya çapında her gün gerçekleşen binlerce uçuşun kesintisiz ilerlemesini sağlamaya yardımcı olabilir .

Infleqtion UK başkanı Dr Timothy Ballance yaptığı açıklamada: “Başarılı uçuş denemeleri, navigasyon sistemi zorluklarının üstesinden gelmede kuantum teknolojisinin potansiyelini gösteriyor. Bu, havacılık endüstrisinde ve ötesinde gelecekteki uygulamalar için heyecan verici bir gelişme” dedi. Infleqtion liderliğindeki grup, bir dizi test uçuşunda iki gelişmiş kuantum teknolojisini gösterdi: sıkı bir şekilde muhafaza edilen ultra soğuk atom tabanlı kuantum sistemi ve küçük bir Tiqker optik atom saati. Sistemler, QinetiQ’nun değiştirilmiş RJ100 Havadan Teknoloji Göstericisi kullanılarak test edildi. Şirketin web sitesinde “Tiqker, GNSS/GPS tabanlı zamanlama çözümlerine dayanan veri merkezleri ve telekomünikasyon altyapısı için kesintiler sırasında bile hassas zamanlamaya sürekli erişim sağlıyor” ifadesine yer verildi.

Uçuş sırasında test edilen teknoloji, Kuantum Ataletsel Navigasyon Sisteminin (Q-INS) geliştirilmesine katkıda bulunacak. Firmaya göre bu sistem, PNT’nin yeteneklerini dönüştürerek benzersiz hassasiyet ve güvenilirlik sağlamayı vaat ediyor. Geleneksel GPS tabanlı uydu navigasyonuna güvenmeyi ortadan kaldırarak otonom olarak çalışır. PNT sistemleri, nerede olduğunun belirlenmesi, navigasyona yardımcı olunması ve doğru zaman işleyişinin sürdürülmesi açısından hayati öneme sahip. Hassas saatler, çağdaş PNT teknolojisinin merkezinde yer alıyor ve çok sayıda uygulama için vazgeçilmez.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir