Hangisi kazanır? Teknoloji mi? Uyku mu?

0

Birleşik Krallık (İngiltere) iletişim endüstrileri bağımsız denetleme ve rekabet kurumu olan Ofcom‘un yayınladığı bir rapor teknolojik gelişmeler ile alakalı ilginç bir sonucu gözler önüne seriyor. İngiltere’de yaşayan yetişkinler günde ortalama 8 saat 41 dakikalarını teknolojik cihazların başında geçirirken uyumak için sadece 8 saat 21 dakika harcıyorlar.

Aradaki 20 dakikalık fark kulağa çok yüksek olmayan ve göz ardı edilebilecek bir değer gibi gelebilir. Bilimsel araştırmalar 60 sene öncesine göre 1 ila 2 saat daha az uyuduğumuzu bize gösteriyor. Bunun en önde gelen sebebi ise akşamları yatmadan önce giderek artan şekilde ekranların başında vakit geçirmemiz.

Mesai saatleri dışında yaşanan ePosta trafiği, mekana bağlı etkinliklerin dijital platformlara taşınması, sosyal ağlar ve ötesi… Bu alışkanlıklar işletmeler içinde doğru yönetilmediği takdirde çalışanlarda performans kaybı ve sağlık rahatsızlıkları şeklinde geri dönebilir. Öte yandan girişimciler için dijital dünya düşkünlüğümüz ile uyku düzenimizi birleştirecek iş fikirleri yeni fırsatlar doğurabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>