Hareketle şarj olan piller gerçek oluyor

0

5-Myths-About-Phone-Charging-Debunked

Şarj problemi mobil dünyanın önündeki en önemli şişe ağzı. Bilim insanları, mobil cihazların şarj problemini çözmek için farklı projeler üzerinde çalışıyorlar.

Bu çalışmalardan en çok umut vadedeni, MIT’te yapılan ve insan hareketlerini elektriğe çevirecek olan proje. Ancak bu proje daha önce yapılan, insanların adımlarıyla oluşan basıncı elektrik enerjisine çeviren mekanizmalardan farklı olarak, elektrokimyasal bir materyal üzerine odaklanıyor.

Yeni materyal, ile geri hareketi elektrik enerjisine çeviren pil benzeri kimyasal bir yapıya sahip. Böylece bu materyali giyen kullanıcılar koşarken, yürürken oluşan salınım ile elektrik üretmek mümkün oluyor. Bu enerji de mobil cihazları şarj etmeye yetecek kadar büyük boyuta ulaşabiliyor.

MIT’ten bilim insanı Ju Li’ye göre, bu teknoloji henüz %15 etkinlikle çalıştırılabilir durumda ancak teknolojinin %100 etkinliğe ulaşma potansiyeli bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>