Hastane robotlarındaki güvenlik açıkları sorun yaratıyor

0

Hastane robotlarındaki güvenlik açıklar

Sağlıkla ilgili siber güvenlik sorunları halen nispeten arka planda kalmış durumda. Ancak son yıllarda, hastanelerdeki fidye yazılımı saldırılarının yüksek etkisini gördük. Teorik olarak bir kalp pilinin çalışmasını durdurabilecek olanlar da dahil olmak üzere yazılım açıkları ve dünya çapındaki sağlayıcılarda sayısız hasta verisi sızıntısına neden olabiliyor. Bununla birlikte, net bir finansal fayda olmadığı sürece, birçok siber saldırgan tıbbi cihazları göz ardı ederek, kendilerine yasa dışı gelir sağlama olasılığı bulunan işletmelere saldırmayı tercih edecektir.

Bu, satıcıların veya savunucuların, özellikle dijital sağlık, kişiselleştirilmiş tıp ve uzaktan bakım gelişmeye devam ederken, tıbbı çevreleyen güvenlik açıklarını ve güvenlik sorunlarını görmezden gelmeleri gerektiği anlamına gelmez.

Aethon’un mobil robotları, yüzlerce hastane tarafından mevcut iş gücünü artırmak için temel, tekrarlayan görevleri gerçekleştirmek için kullanılan otonom cihazlardır.

TUG’lar, ilaç teslimi, temizlik ve çarşafları ve diğer malzemeleri sağlık uzmanlarına bırakma dahil olmak üzere ayak işlerini yürütür. Stanford , robotları ilaç teslimatlarında kullanan ve önceden belirlenmiş rotalarda 2 mil hızla hareket edebilen bir sağlık hizmeti sağlayıcısıdır.

Cynerio’ya göre, beş güvenlik açığı, saldırganların fotoğraf çekmek de dahil olmak üzere bir robotun faaliyetlerini ele geçirmesine izin veriyor; kamera beslemeleri aracılığıyla hastaneyi gerçek zamanlı olarak gözetleme, hasta kayıtlarına erişme; hepsi hasta bakımını etkileyebilecek ilaç dağıtımını bozmak veya engellemek mümkün hale geliyor.

Satıcı Aethon, tıbbi malzeme sağlamak için kullanılan hastane robotlarındaki beş kritik güvenlik açığını yamaları ile bu sorunu kapattı. Ancak sağlık alanındaki siber güvenlik sorunları, önümüzdeki süreçte ciddi bir problem olacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>