Hastanelerde yüz tanıma sistemi kullanılacak

0

Hastanelerde yüz tanıma

İrlanda’da hastanelerde yüz tanıma sistemi kullanılması planlanıyor. Bu sistemler ile çocukların güvenliğinin en üst seviyeye çıkarılması hedefleniyor.

İrlanda’da hastanelerde yüz tanıma sistemi planlanıyor

Güvenlik kameralarına entegre bir şekilde kullanılan yüz tanıma sistemleri, başta Çin olmak üzere birçok ülke tarafından sokak ve caddelerde kullanılıyor. İrlanda, bu sistemleri hastanelere taşıyacak bir çalışma yürütüyor.

Hastanelerde, yüz tanıma sistemlerinin kullanılmasıyla çocukların güvenliğinin artırılması hedefleniyor. Böylelikle hastanelerde bebek ve çocuk kaçırma vakalarının azalacağı, kaçırma potansiyeli olan kişilerin direkt yakalanabileceği belirtiliyor.

Ancak bu karar, beraberinde birçok tartışmayı getirdi. Bazı sivil toplum örgütleri, çocukların kişisel verisi olan yüz verilerinin bu sisteme işlenmesinin etik olmadığını iddia ediyor.

Yüz tanıma sistemine sahip yeni hastanenin ise 2023 yılında kurulması planlanıyor. 2023 yılına kadar İrlanda hükümeti, birçok tepki almaya devam edecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>