Hava kirliliği için ücret ödenecek

0

Hava kirliliği için ücret

Londra’da araçlardan kaynaklı hava kirliliği için ücret ödeme dönemi başlıyor. Böylelikle standartları karşılamayan her araç için günlük ücret alınacak.

Hava kirliliği için ücret dönemi: ULEZ

Londra’da ULEZ (Ultra Düşük Emisyon Bölgesi) projesi hayata geçti. Bu projeyle hava kirliliğine nen olan araçların şehir merkezlerine girişinin azaltılması hedefleniyor. Yeni uygulama hem benzinli hem dizel araçları kapsıyor.

Belirli bir yaş sınırını kapsayan uygulama, 13 yaşın üzerindeki benzinli ve 4 yaşın üzerindeki dizel araçlarda Euro6 standartını ele alıyor.

ULEZ ile birlikte, bu standartlara uymayan her araçtan, şehir merkezlerine girmeleri halinde günlük 12.5  Sterlin ücret alınacak. Otobüs ve kamyonların giriş bedeli ise 100 Sterlin olarak belirlendi. Ancak Londra’nın simgesi olarak bilinen siyah taksilerde bu standart aranmayacak.

Uygulamaya uymayan ve günlük ücreti ödemeyen kullanıcılara ise 160 Sterlin para cezası kesilecek. ULEZ ile emisyonların 2 yıl içinde yüzde 45 oranında azalması hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>