Hava taksisi Paris 2024 Olimpiyatları’nda görev alabilir

0

hava taksisi

Volocopter tarafından geliştirilen hava taksisi Paris 2024 Olimpiyatları’nda görev alabilir. Bu hava taksisi, testleri başarıyla geçti.

Hava taksisi Paris 2024 Olimpiyatları’nda uçabilir

Alman şirketi Volocopter, Fransa’daki elektrikli hava taksisinin ilk uçuşunu Le Bourget havaalanındaki bir gösteride gerçekleştirdi. Bu hava taksisinin, 2024’te Paris’teki Olimpiyat Oyunları için hizmet vermeyi hedeflendiğini belirtildi.

Küçük bir helikoptere benzeyen uçan taksi, Paris yakınlarındaki Bourget havaalanında havalandı ve üç dakikalık bir uçuşun ardından dikey olarak iniş yaptı. Uçan takside ise hiçbir yolcu bulunmuyordu.

Volocopter yaptığı açıklamada, saatte 30 km’ye varan hızlarda havada yaklaşık 500 metre uçtuğunu ve hava sahasının yaklaşık 30 metre üzerinde olduğunu söyledi.

Volocopter İcra Kurulu Başkanı Florian Reuter, amaçlarının sürekli bir hizmet sağlamak olduğunu belirtti. Reuter, mevcut düzenlemelere uymak için uçan taksi hizmetinin başlangıçta tam lisanslı bir pilot tarafından işletileceğini söyledi. Bu araçların zamanla tam otonom şekilde uçmalarını istediklerini ve pilot lisansına gelecekte gerek kalmayacağını da vurguladı.

Reuter ayrıca 2035 yılına kadar 300 milyar dolar civarında fırsatı olan bir pazara hizmet edebileceklerini de belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>