Hava yolu şirketleri yüz tanıma teknolojisine hazırlanıyor

0

Uçuş güvenliği konusu tüm dünyanın çözüm aradığı bir meseleye dönüşmeye başladı. Uçağa binen kişinin, check-in yaptıran kişiyle aynı kişi olması da bu problemin bir parçası. Hava limanlarında check-in noktalarında daha sıkı bir güvenlik kontrolü uygulanırken, uçağa biniş kapısındaki kontroller aceleye gelen bir kimlik kontrolünden ötesine geçemeyebiliyor.

Üstelik biniş kapısı önündeki bilet ve kimlik kontrolleri yolcuların rahatsız edici bir sırayla karşılaşmasına da neden oluyor. Hava yolu şirketleri şimdi bunun önüne geçebilmek için uçağa biniş kapılarına yüz tanıma sistemleri yerleştirme planları yapıyor.

Yüzünü göster kapıdan geç

ABD’deki JetBlue hava yolu, kapıya yerleştirdiği tarayıcılar sayesinde, uçağa binecek olan yolcuyu yüzünden tanıyarak, hiçbir belge veya kimlik göstermeden kapıdan geçmesine izin verecek.

İlk defa Temmuz ayında Boston’dan Aruba’ya gerçekleşecek seferlerde kullanılmaya başlayacak olan yeni sistemler kullanıcı check-in sırasında ayrıca yüzünü de sisteme taratmış olacak. Böylece kapıda sıra beklemeden hava limanından çıkıp uçağa binebilecek.

ABD’deki başka hava yolu şirketlerinin de benzer uygulamaları hayata geçirmek için gün saydığının altını çizmek gerekiyor. Dolayısıyla, kısa süre sonra tüm dünyada standart haline dönüşebilecek bu uygulamayla, uçakla seyahat için yüz taraması yaptırmak gerekebilecek. Öte yandan konu sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekebilir çünkü bu yüz tarama bilgileri istihbarat ve güvenlik birimleriyle paylaşıldığında, uçağa binmek için yüz kaydını hava yolu şirketine vermiş bir insanı, gittiği veya yaşadığı şehirdeki akıllı güvenlik kameraları sayesinde takip etmek ve her an nerede olduğunu bulmak da son derece kolaylaşacak. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>