Havacılık şirketi Bombardier siber saldırıya uğradı

0

havacılık şirketi Bombardier

Merkezi Kanada’da bulunan havacılık şirketi Bombardier siber saldırıya uğradı. Bu saldırıda müşteri ve tedarikçi bilgileri ele geçirildi.

Havacılık şirketi Bombardier siber saldırı ile mücadele ediyor

Günümüzde sektör fark etmeksizin her şirket siber saldırılara maruz kalıyor. Güvenliğin ekstra ön planda tutulması gereken havacılık sektörü ise bu konuda büyük sorunlar yaşayabiliyor.

Bombardier isimli Kanadalı havacılık şirketi, sektördeki en büyük siber saldırılardan birine maruz kaldı. Yapılan bu saldırıda, müşterilerin ve tedarikçilerin bilgilerine erişim sağlandı. Ayrıca şirketin teknik bilgileri olarak nitelendirebileceğimiz, ikaz kontrol sistemlerine yönelik verilerin de çalındığı belirtildi.

Siber saldırganların, uçakla ilgili teknik bilgileri ise Dark Web’de paylaştığı bildirildi. Saldırının ise Accellion FTA web sunucusuna ait bir yazılım aracılığıyla gerçekleştiği düşünülüyor. Bu sunucu, şirketin büyük boyutlu dijital dosyaları göndermesi amacıyla kullanılıyordu.

Bombardier’in ikaz ve kontrol sistemlerinin üreticisi olan GlobalEye, birçok ülkede hizmet sunuyor. Brezilya, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Meksika gibi birçok ülkede GlobalEye’ın müşterisi bulunuyor. Dolayısıyla bu saldırı, sanıldığından daha büyük bir güvenliği açığı yaratmış olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>