Techinside Google News
Techinside Google News

Hayatınızı CRM ile kolaylaştırın!

Hem pek çok farklı kurumsal şirketin, hem KOBİ’lerin hem de bireysel pek çok kullanıcının, verimliliği artırmak için kullandığı CRM nedir?
- Advertisement -

CRM, müşteri ilişkileri yönetimi anlamına geliyor. Şirketinizin mevcut ve potansiyel müşterileriyle olan iletişimini yönettiği bir platform olan CRM, kurumsal hafızanın da kemiğini oluşturuyor. CRM ile beraber müşteri memnuniyeti ve sadakati artarken, sağladığı verimlilik avantajıyla beraber iş performansını ve karlılığı maksimum seviyeye çıkartıyor.

CRM’in faydaları neler?

CRM, müşterilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini daha iyi anlamanıza yardımcı olarak, onlara daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmanızı sağlar. Satış fırsatlarını daha iyi belirlemenize ve takip etmenize yardımcı olarak, satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

CRM, pazarlama kampanyalarınızın performansını takip etmenize ve en etkili kampanyalara yatırım yapmanıza yardımcı olabilir. CRM, müşteri hizmetleri temsilcilerinin müşterilerle olan geçmiş etkileşimlerini görmelerini sağlayarak, daha hızlı ve daha etkili bir şekilde yardımcı olmalarını sağlar.

CRM, birçok manuel görevi otomatikleştirerek, zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. CRM, her büyüklükteki şirket için faydalı bir araç olabilir. Özellikle müşterilerine odaklanan ve müşteri ilişkilerini geliştirmek isteyen şirketler için idealdir. Peki videomuzda inceleyeceğimiz Bitrix24 CRM’in avantajları ve farklılıkları neler? Gelin biraz da ona yakından bakalım.

Bitrix24 CRM

Bitrix24, gelirleri yükseltmek, müşteri etkileşimini artırmak ve satış temsilcilerinizin hayatını kolaylaştırmak üzere tasarlanan güçlü, ücretsiz bir çevrimiçi CRM sistemidir. Giderleri artırmadan, gelirleri artırmayı isteyenler için mükemmel bir CRM platformu.

Bitrix24, dünyanın en güçlü CRM’i dahil, 35’in üzerinde işletme aracı içeren bir çevrimiçi iş birliği, satış ve pazarlama paketidir. Bu platform, müşteri adaylarının yakalanması ve dönüştürülmesinden faturaların hazırlanmasına kadar tüm süreçleri kolaylaştırır. İşletmeler için müşteri adayı ediniminden müşteri hizmetlerine kadar satış süreçleri üzerinde tam kontrole sahip olmak isteyenler için idealdir.

Yapay zeka desteği sayesinde, telefon görüşmelerinizde aldığınız siparişleri yazıya dökerek, detayları atlamanızın önüne geçer.  CRM alanlarını da otomatik olarak doldurur. Aynı şekilde, görevler ve projeler, şirlet içi iletişim ve pazarlama kampanyalarında da copilot en iyi yardımcınızdır. Copilot sohbet sekmesinde her an elinizin altında. Her alanda istediğiniz soruyu sorabilir ve anında yanıt alabilirsiniz!

Bitrix24 CRM’in avantajları

Müşteri adayları oluşturun, yönetin ve dönüştürün: Müşteri adaylarını kolay bir şekilde elde edebilirsiniz.

Çok kanallı pazarlamacılık: Pazarlama kampanyaları yürütebilir, açılış sayfaları oluşturabilir ve eyleme dönüştürülebilir ölçümleri takip edebilirsiniz.

Proje ve ekip yönetimi: İş akışlarını otomatikleştirin ve satış temsilcilerinizin faaliyetlerini zahmetsiz bir şekilde izleyin.

Müşteri hizmetleri ve iletişim: Canlı sohbetleri, web formlarını veya VoIP telefonlarını kullanarak müşterilerinizle etkileşime geçebilirsiniz.

Ortak çalışma alanı: Tüm belgelerinizi ve dosyalarınızı tek bir alanda oluşturabilir, düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Uzaktan çalışma için uygun: Çevrimiçi saat, video konferans, çevrimiçi görev ve proje yönetimi gibi özelliklerle uzaktan çalışmayı destekler.

Ayrıca, Bitrix24’ün yapay zekâ destekli satışlar için CoPilot AI asistanını kullanabilirsiniz. CoPilot, çağrı transkripsiyonu ve otomatik tamamlanan alanlar gibi özelliklerle satış operasyonlarınızı kolaylaştırır ve promosyon kampanyaları için orijinal fikirler bulmanıza yardımcı olur.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir