Hemşire robot geliştirildi

0

Moxi isimli hemşire robot, beta testlerini başarılı bir şekilde tamamladı. Robotun hastanelerde ve çeşitli sağlık kuruluşlarında kullanılması hedefleniyor.

Hemşire robot: Moxi

Otomoasyon, sağlık hizmetlerinde de yeni bir dönüşümün başlamasını sağlıyor. Gelecekte hasta bakıcı işlerinin ve hemşireliğin robotlar tarafından yapılması hedefleniyor.

Hemşirelik yapması için geliştirilen Moxi isimli bir robot, geçtiğimiz yıl tıbbi bir tesiste testlere başlamıştı. Austin merkezli Diligent Robotics tarafından geliştirilen Moxi, yapılan bu testlerini başarılı bir şekilde tamamladı. ABD’de bulunan dört farklı hastanede çalışan Moxi, yakın gelecekte hastanelerdeki en büyük yardımcı olabilir.

Moxi’nin tıbbi eşyaları ulaştırmak ve hastalarla ilgilenmek gibi rutin işleri yerine getirmesi bekleniyor.

Gelecekte hemşirelere duyulan ihtiyacın Moxi gibi robotlarla karşılanması bekleniyor. ABD’de 2024 yılındaki hemşire ihtiyacının, 2014 yılına kıyasla yüzde 16 daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>