Her ay 25 bin şoför işsiz kalacak

0

Dünyanın en önemli yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın yayınladığı yeni rapor, yakın gelecekte dünyayı bekleyen “robot krizi” konusunda çarpıcı rakamlar içeriyor.

Goldman Sachs’ın raporuna göre, sürücüsüz otomobillerin ve kamyonların günlük yaşamın vazgeçilmez parçası olmasına henüz birkaç on yıl var. Yani önümüzdeki 15-20, belki de 30 sene boyunca direksiyon kullanmaya devam etmek zorundayız. Ancak otonom araçlar eninde sonunda otoyollara hakim olacak ve bu devrim gerçekleştiğinde taksi veya kamyon şoförleri işlerini hızla kaybedecekler.

Goldman Sachs’ın korkutan raporu

ABD’de büyük bir paranoyaya dönüşen “robotlar insanları işsiz bırakacak” endişesi, Goldman Sachs’ın son raporunda da yer alıyor. Rapora göre otonom sürüş teknolojileri nedeniyle, otomobil üreticilerinin kendilerine hedef olarak koydukları 2025 yılı yaklaştığında, her ay 25 bin şoförün işini kaybetmeye başlaması bekleniyor. Bu da yılda 300 bin şoför anlamına geliyor.

Elbette bu rakam sadece ABD’deki şoförleri anlatıyor. Diğer ülkelerde de işlerini kaybedecek olan şoförlerle her yıl milyonlarca insanın işsiz kalması bekleniyor. Bu, sadece otonom sürüş teknolojileri nedeniyle işini kaybedecek şoförlerin sayısı. Ayrıca, market/fast food çalışanları, kargo elemanları, öğretmenler, yazılımcılar, fabrika işçileri gibi farklı sektörlerden sayısız çalışanın işi de robotlar ve yapay zeka nedeniyle tehdit altında.

Uber’in milyar dolarlık yatırımı OTTO sürücüsüz kamyon üretmeyi hedefliyor ve OTTO test kamyonları şimdiden ABD’de kendi başlarına mal taşıyabiliyorlar.

Ancak panik yapmak için henüz erken olabilir. Goldman Sachs’ın raporu, teknolojik gelişmelerin yasalarca engellenmediği veya geciktirilmediği bir ortamı konu ediniyor.

Yani, robot devrimi kapıya dayandığında, insanları işsizliğe sürüklememek için hükumetlerin robot çalışanlara belli bir kota veya kısıtlamalar getirmesi bekleniyor. Ülkelerin kendi vatandaşlarını korumak için yabancı ülkelerden gelenlere çalışma izni vermekte zorluk çıkarması gibi robotların da iş dünyasında insanların yerini almadan önce hükumetlerden çalışma izni alması gerekebilecek. Bu “robot çalışma izni” önlemiyle, robot devriminin onlarca yıla yayılan bir sürece dönüşmesi bekleniyor. Bu geniş süreçte ise insanların yeni açılan iş alanlarına kayacağı ve robot devriminin yumuşak şekilde gerçekleşeceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>