Her Bitcoin işlemi için bir evin haftalık elektriği yanıyor

1

Bitcoin

Bitcoin’in 7000 dolara ulaşan fiyatı, Bitcoin yatırımcılarını cezbettiği gibi, bu dijital para birimine olan talebi de artırıyor. Artan talep ve yükselen fiyat ise Bitcoin madencilerini daha fazla Bitcoin üretmeye teşvik ediyor ancak Bitcoin işlemlerinin dünyadaki karbon ayak izine olumsuz etkisi iyice gün yüzüne çıkmaya başladı.

Bir evin bir haftalık enerjisi

Yapılan hesaplamaya göre, her Bitcoin işlemi, Bitcoin madencilerinin 215 KWh enerji harcamasına ihtiyaç duyuyor. Bu rakam ise ortalama bir Avrupalı’nın evindeki bir haftalık enerji tüketimine eş. Dünyanın en çok enerji tüketen ülkesi ABD’de bile en fazla elektrik tüketen ev kullanıcıları, haftalık 900 KWh tüketime çıkıyor. Daha az gelişmiş ülkelerde bu rakam ortalam 250 KWh’a kadar düşüyor. 

Bitcoin işlemlerinin dünyanın enerji tüketimine etkisi ise yıllık 24 terawatt saati buluyor. Bu rakam, 180 milyon nüfusa sahip Nijerya’nın bir yıllık enerji tüketimine eş. Üstelik Bitcoin’in tüm yüksek fiyatına ve popülaritesine rağmen henüz dünya nüfusunun çok küçük bir kısmı tarafından kullanıldığını unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla, dünya nüfusunun çoğunluğunun Bitcoin veya benzer alternatif coin’leri kullanmaya başlaması halinde, dünyanın enerji tüketiminin defalarca katlanarak büyüyebileceğini tahmin etmek zor değil. 

Bu küçük hesaplama, dijital para birimlerinin yaygınlaşabilmesi için bu sistemleri çalıştıracak alternatif enerji üretiminin, daha hızlı, daha ekonomik, daha az enerji harcayan efektif işlemcilerinin ortaya çıkması gerektiğini gösteriyor.

Yorumlar

  1. Bitcoin her geçen gün taban yapıyor bence kimse önersemez elektriği melektriği diye düşünüyorum :)

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>