Her Parası Olan Fintech Startup’ı Alır mı?

0

Fintech sektöründe bulunan startupların içinde bulundukları açmazdan daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Özetlemek gerekirse fintech startupları, aşırı değerleme yüzünden kendilerini satın alacak talip bulamıyorlar.

Taliplerin ortaya çıkmaması startuplara karşı duyulan güveni zedelediği için borsaya da açılamıyorlar. Karlılık yakalayamayan, ancak kağıt üzerindeki değerlemeleri milyar dolarları aşan startupların sonu ne olacak?

Serbest ekonomik sistemlerde son diye bir şey yoktur, değişim vardır.

Finans teknolojileri alanında startuplarda görülen bu aşırı değerleme oranları, piyasanın dayattığı arz ve talep dinamikleri çerçevesinde optimum noktaya geri dönecektir. Ancak bu olmadan önce, çok paralı bazı şirketler hazır ortada talip yokken startupları bir bir kapmak isteyebilirler. Bu şirketler ise finans sektöründe değil, teknoloji sektöründeler.

AT Kearney Ltd.’nin partner danışmanlarından Uday Singh, “Bir süreden beri pazara bir teknoloji firmasının girmesini zaten bekliyoruz ve günümüzde bu çok olasılık dahilinde” diyor. “Ancak teknoloji firmalarının karşısında duran en büyük engel, finans sektörünün birçok regülasyona bağlı olması ve teknoloji sektörünün bu tür regülasyonlar ile başa çıkabilecek deneyime sahip olmaması” diye ekliyor.

Yakın zamanda teknoloji firmalarının finans ve fintech gurularından bir kısmını işe almaya başladıklarını duyarsanız şaşırmayın. Bilirkişi arıyorlar. Örneğin Apple ve Amazon gibi şirketlerin dünyadaki birçok devlete borç verebilecek kadar çok hazır nakitleri bulunuyor. Satılmayı bekleyen milyar dolarlık startuplar ve hazırda bekleyen milyar dolarlar, mıknatısın zıt kutupları gibi eninde sonunda birbirini çekecektir.

Bu durum, daha az değerleme rakamları ile satılmak gibi can sıkıcı durumu ortadan kaldırabilir. Son zamanlarda zaten bu olmaya başladı. Örneğin Gilt Holdings Inc., daha önce 1 milyar dolar değerlemesi olan bir fintech unicorn startupıyken, Hudson’s Bay tarafından ancak 250 milyon dolara satın alındı.

Borsada yer alıp halka arz edilmek ise eskisi gibi cazip değil. Son zamanlarda borsada yer alan üç büyük oyuncudan yalnızca birinin hisse senetleri açılış değerinin üzerinde işlem görüyor. LendingClub ve On Deck Capital Inc, açılış değerlerinin ciddi altında fiyatlar ile işlem görüyorlar. Üçte biri kadar fiyatlarla. Hisse senetleri açılış fiyatından daha yüksekte seyreden şirket ise Square Inc. Ancak onun da hisse senedi fiyatları son aylarda aşırı dalgalanmalı gidiyor ve bu eğilim durulduğunda kimse hisse fiyatlarının ne olacağından emin değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>